Naše škola - Výuka

Bez svolení vedení školy je jakékoli kopírování či další šíření zde vystavených fotografií VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO!

Zpět na přehled galerií

Anglie - výukový zájezd

Tak je to za námi, ona dlouho připravovaná a netrpělivě očekávaná cesta do Anglie. Země, jež pro mnohé z nás zatím měla dvourozměrnou podobu obrázků na televizní obrazovce, počítačovém monitoru nebo stránek časopisu, kde se hovoří jazykem, který jsme mnozí znali pouze jako shluk slov a gramatických pravidel v učebnici angličtiny, se pro nás měla stát mnohorozměrnou, hmatatelnou skutečností. Odjížděli jsme se směsí hrdosti - byli jsme totiž na této škole první, něco jako pionýři, průkopníci nových cest pro následující amálská pokolení – a mírných obav – byli jsme také do jisté míry pokusná morčata - protože co když se to nepovede? Cílem bylo městečko Eastbourne, ležící na jižním pobřeží Anglie, samo o sobě sice málo významné, nicméně strategicky situované v blízkosti Brightonu – zábavního centra hrabství Sussex, Londýna, či slavného přístavu Portsmouth. Zde jsme měli být ubytováni v rodinách a chodit do jedné z mnoha místních jazykových škol.
Měli jsme několik úkolů: za prvé především přežít a ve zdraví a v plném počtu se o týden později vrátit. Za druhé nasát co nejvíce autentickou atmosféru v anglických rodinách. Za třetí toho hodně vidět, zažít a hodně se toho naučit a za čtvrté si to pořádně užít.
Co jsme se tedy (mimo jiné) naučili?
- Že Kinedril je opravdu potřeba brát po 4 hodinách, protože jinak vznikají nepříjemnosti, a navíc se po něm dobře spí. (Cesta autobusem a trajektem do Eastbourne a zpět)
- Že se říká „prosím“ a „děkuji“ a nikomu to nepřipadá divné. (Ubytování v rodinách)
- Že marmeláda je z citrusových plodů a džem ze všeho ostatního, když to přece logicky má být obráceně, že ano? (Jídlo v rodinách)
- Že „pravá anglická snídaně“ je mýtus pravděpodobně rozšířený Francouzi, kteří od Angličanů odkoukali sladké tousty s džemem, džusem a kafem. (jídlo v rodinách)
- Že nultý poledník je vlastně podvod, protože neleží tam, kde má ležet, ale schoval se někde v lese, kde ho našel až satelit. (návštěva Greenwich Village, Londýn)
- Že rčení „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“ znamená, že vás naverbují na loď jejího veličenstva Victoria a pak vás odstřelí, když chcete utéct, nebo „povzbudí“ různými pro tuto bohulibou věc určenými nástroji, abyste lépe a radostněji pracovali. (návštěva přístavu Portsmouth s vlajkovou lodí flotily admirála Nelsona Victorií a místního Námořního muzea)
- Že Adele bydlí v Brightonu a má vlastní PSČ. (Brighton, kosmopolitní a zábavní centrum jižního pobřeží Anglie)
- Že hamburger u McDonald’s je všude o dvou houskách. (Stravování přes poledne)
- Že jsme schopni mít diskotéku v autobuse, a to za jízdy a připoutáni. (Cestování po památkách)
- Že bitva u Hastingsu se nestala u Hastingsu, ale v Eastbourne na dvoře jazykové školy. (Názorné vyučování dějin Anglie v jazykové škole)
- Že není radno si vybírat nevěstu jenom podle obrazu, jak to udělal Jindřich VIII s Annou Klévskou, která ve skutečnosti připomínala kobylu, a pak ho stálo celé jmění, aby se jí zbavil. Ostatně, jak známo, být manželkou Jindřicha VIII nebyl žádný med, i když jste krásná třeba jako Anna Boleynová. (návštěva Hever Castle, rodiště druhé manželky Jindřicha VIII, Anny Boleynové)
- Že autobus Setra je vybaven skvělými sušáky na prádlo, což se hodí pro sušení kalhot zmáchaných ve vodním bludišti. (také Hever Castle)
- Že památky a znalosti jsou sice moc krásné, ale Primark je Primark. (odpoledne strávené v Shopping mall v Easbourne)
- Že silný vítr je, když je potřeba si lehnout, aby vás to neodfouklo. (procházka po útesech Beachy Head v blízkosti Eastbourne)
Náš výlet ve faktech:
Studijní osmidenní zájezd do Eastbourne, Velká Británie, 1.5. 2015 až 8. 5. 2015. Pět nocí ubytování v rodinách, tři dopoledne vyučování v jazykové škole, jinak výlety po památkách (Portsmouth, Brighton, Londýn, Hever Castle, Beachy Head). Počet účastníků: 41 dětí, 3 učitelé, 1 průvodkyně a 2 řidiči.
Na závěr poděkování:
Děkuji vedení školy za podporu při přípravě a realizaci zájezdu.
Děkuji svým kolegyním Táně Žukovské a Veronice Kárné za skvělou týmovou práci.
Děkuji naší průvodkyni Sandře Koniarikové za vše. Díky Sandro!
Děkuji dětem za spolupráci, spolehlivost a výbornou reprezentaci školy.
Lukáš Bůžek

© Základní škola Kladno - Amálská 2005 Všechna práva vyhrazena | design Jan Tomek 2005